معرفی

صندلی تابوره چیست؟ معرفی انواع صندلی تابوره

صندلی تابوره چیست؟

همه‌ ما در طول روز ممکن است با صندلی‌های مختلفی سر و کار داشته باشید که بسته به نیاز ما ممکن است طراحی و کارکرد متفاوتی داشته باشند. در ساخت هر کدام از این صندلی‌ها موارد بسیاری وجود داشته که آنها را از یکدیگر جدا کرده و در دسته بندی‌های مختلفی قرار می‌دهند. نمونه ای از این صندلی‌ها را قطعا در آرایشگاه‌ها، مطب‌ها پزشکی و دندانپزشکی مشاهده کرده اید که دسته و تکیه گاهی نداشته و تنها از یک محل برای نشستن تشکیل شده‌اند.

به این مدل صندلی‌ها اصطلاحا صندلی تابوره یا صندلی پزشکی و آزمایشگاهی گفته می‌شود که البته به نام‌های دیگری شناخته می‌شود. در این مطلب می‌خواهیم اطلاعات کاملی از این مدل صندلی را در اختیار شما قرار دهیم و بعد از بررسی آن به قیمت و نحوه‌ی خرید این محصول می‌پردازیم تا بتوانید آشنایی کاملی با این مدل صندلی کاربردی داشته باشید. پس پیشنهاد می‌کنیم ادامه مطلب را به هیچ عنوان از دست ندهید.

صندلی تابوره چیست؟

صندلی تابوره که در ایران با نام صندلی پزشکی و آزمایشگاهی نیز شناخته می‌شود، در واقع نوعی صندلی کوتاه است که به صورت کلی دسته و پشتی نداشته اما با گذر زمان و بروز نیاز‌های جدید، امروزه مدل‌های بسیاری از آن در بازار وجود دارد که از دسته و تکیه گاه نیز برخوردارند و هر کسی با توجه به نوع کار و فعالیت خود می‌تواند محصولی مرتبط را تهیه کنید. ساخت صندلی تابوره تاریخ طولانی‌ای داشته به بیش از 200 سال پیش برمی‌گیرد که پرداختن به این موضوع از حوصله این مطلب خارج بوده.

اما بهتر است بدانید اصلی ترین کاربرد این صندلی برای استفاده معماران در زمان‌های گذشته بوده که امروزه کاربرد صندلی تابوره در مطب‌ها پزشکی بسیار متداول است. ممکن است بارها وارد کلینیک‌های دندانپزشکی و یا دیگر مشاغل مرتبط شده باشید که در این مکان‌ها قطعا با صندلی تابوره مواجه شده اید که هیچ دسته و یا تکیه گاهی ندارند. این مدل صندلی‌ها برای افزایش بیشتر تحرک و آزادی طراحی شده و به همین دلیل از وجود چنین قسمت‌هایی خودداری شده است.

صندلی تابوره ممکن است مدل‌های چرخ دار و بدون چرخ داشته باشد که البته قانون خاصی در این مورد وجود ندارد. برای مثال دندان پزشکان نیاز دارند که از صندلی تابوره بدون چرخ استفاده کنند چراکه هر تکان ناخواسته ای می‌تواند باعث بروز آسیب‌های بسیاری به بیماران و مراجعه کنندگان داشته باشد. به صورت کلی صندلی تابوره در ابتدا هیچ قسمت اضافه ای نداشته و تنها از یک نشمینگاه ساده برخوردار بوده و امروز مدل‌های دسته دار، پشتی دار و چرخ دار نیز در بازار وجود دارند.

صندلی آزمایشگاهی کد LA-507 آبی راست

مشاهده مشخصات و خرید صندلی آزمایشگاهی کد LA-507

صندلی تابوره چه کاربردهایی دارد؟

صندلی تابوره که امروزه تولید می‌شوند دارای طرح‌های بسیار متنوعی هستد. در این طرح‌ها قابلیت‌های مختلفی در نظر گرفته می‌شود که کارکردهای آنها را از هم جدا می‌کند. برای مثال صندلی‌های تابوره که دارای دسته و پشتی نیستند می‌توانند برای استفاده‌های دندانپزشکان، معماران و نقشه کش‌ها  بسیار مناسب باشد و از طرف دیگر صندلی‌های دارای پشتی و دسته برای پزشکانی که فعالیت‌هایی مثل معاینه بیماران دارند بسیار کاربردی باشد. همانطور که متوجه شدید به صورت کلی می‌توان گفت که صندلی‌های تابوره پشتی دار برای استفاده در مدت زمان طولانی تر مناسب است.

در آرایشگاه‌ها نیز ممکن است نمونه ای از این صندلی تابوره را مشاهده کرده باشید که آرایشگر‌ها روی آنها می‌نشینند و به اطراف مشتریان می‌چرخند. این کار باعث شده تا قسمت‌های اضافه صندلی هنگام حرکت به اطراف گیر نکند که این مورد در مطب‌های دندانپزشکی نیز صدق می‌کند. همچنین این مدل صندلی‌ها به دلیل قابلیت چرخش 360 درجه که دارند، آزادی حرکتی زیادی به مصرف کننده‌ها می‌بخشند.

صندلی تابوره در کجا استفاده می‌شود؟

صندلی تابوره در واقع موارد استفاده بسیاری دارد و محدودیت مکانی در استفاده از آنها وجود ندارد. اما به صورت کلی می‌توان گفت که برای هر جایی که استفاده از صندلی به صورت کوتاه مدت صورت می‌گیرد، این مدل صندلی می‌تواند بسیار مناسب باشد. علاوه بر موارد گفته شده در بخش قبلی مانند مطب‌ها و کلینیک، آرایشگاه‌ها و سالن‌ها زیبایی، معماری و نقشه کشی، می‌توانید از این محصول حتی برای کافی شاپ‌ها و رستوران‌ها و قسمت بار هتل‌ها نیز آن را مورد استفاده قرار دهید.

در رستوران و کافی شاپ مشتریان ممکن است برای مدت کوتاهی روی صندلی‌ها بنشینند و بر خلاف آنها معماران ممکن است مدت زیادی روی این صندلی مشغول به فعالیت باشند که این موضوع تنوع کاربرد‌های این صندلی را نشان می‌دهد. در زیر مکان‌هایی که بیشتر از این مدل صندلی استفاده می‌شود را مشاهده می‌کنید:

 • مطب و کلینیک پزشکی
 • آرایشگاه و سالن‌ها
 • اداره‌ها
 • دفتر فنی مهندسی برای معماران
 • کافی شاپ و رستوران
 • آزمایشگاه
 • آشپزخانه

صندلی آزمایشگاهی کد LA-B آبی پررنگ

مشاهده قیمت و خرید صندلی آزمایشگاهی کد LA-B

ویژگی‌های صندلی تابوره

در قسمت‌های قبلی با صندلی تابوره آشنایی کاملی پیدا کردید که چه ساختاری دارد. در این قسمت به بررسی ویژگی‌هایی که صندلی‌های تابوره دارند می‌پردازیم تا بتوانید به راحتی آنها را با یکدیگر مقایسه کنید. این مدل صندلی‌ها همانطور که گفته شد دارای طرح‌های مختلفی است که هر طرحی می‌تواند ویژگی‌های مربوط به خود را داشته باشد. به صورت کلی صندلی تابوره بدون در نظر گرفتن دسته و پشتی، دارای قابلیت تنظیم ارتفاع است. این قابلیت توسط مکانیزم استفاده شده روی صندلی به وجود آمده و توسط اهرم مکانیزم می‌توانید ارتفاع صندلی را بسته به نیاز خود تغییر کنید.

جدا از این قابلیت، صندلی‌های تابوره دارای پشتی، دارای امکان سفت کردن پشتی می‌باشند که این کار توسط قاب فنری که در قسمت زیر صندلی قرار دارد قابل تنظیم است و شما می‌توانید با چرخاندن این قاب فنر این کار را به سادگی انجام دهید. همچنین ممکن است صندلی تابوره خریداری شده دارای دسته باشد و در این صورت می‌توانید ارتفاع دسته را نیز تنظیم کنید. البته این کار بستگی به صندلی و نوع دسته دارد و بعضی از آنها ممکن است دارای دسته باشند اما قابلیت تنظیم نداشته باشند.

بدون در نظر گرفتن مدل‌های مختلف، صندلی تابوره دارای قابلیت چرخ 360 درجه بوده که به شما اجازه خواهد داد به هر طرفی بچرخید و دیگر نیازی به بلند شدن از روی صندلی نخواهی داشت. به کمک این ویژگی افراد می‌توانند به راحتی کار‌های خود را انجام دهند بدون اینکه دچار خستگی شوند و نیاز به حرکت‌های اضافی داشته باشند.

انواع صندلی تابوره

با توجه به موارد گفته شده، متوجه شدید که صندلی تابوره شامل مدل‌های بسیار می‌باشد که مربوط به طراحی آنها شده و هر صندلی برای استفاده در یک محیط و فعالیت خاص طراحی شده. به صورت کلی صندلی تابوره در مدل‌های زیر وجود دارد:

 • صندلی آزمایشگاهی زین اسبی
 • صندلی پزشکی پایه سینی
 • صندلی تابوره گردان پزشکی
 • صندلی صفحه استیل آزمایشگاهی

این مدل‌ها، مدل‌های پایه بوده و معمولا به زیر شاخه‌های مختلفی دسته بندی می‌شوند. یکی از مدل‌هایی که بسیار معروف بوده صندلی تابوره پزشکی است که در قسمت بعدی به این مدل خواهیم پرداخت.

صندلی آزمایشگاهی LA-D

مشاهده اطلاعات و خرید صندلی آزمایشگاهی LA-D

صندلی تابوره پزشکی و آزمایشگاهی

یکی از مدل‌های پر استفاده که شرکت پاوید در این زمینه فعالیت می‌کند، صندلی پزشکی و آزمایشگاهی می‌باشد. این سری محصولات توسط پاوید طراحی و تولید می‌شوند و دارای بهترین کیفیت در مقایسه با سایر نمونه‌های موجود در بازار می‌باشند و قیمت بسیار مناسب تری دارند. این نوع صندلی پزشکی دارای قابلیت چرخش 360 بوده و به همین دلیل مورد علاقه پزشکان و دانشجویان می‌باشد و با این قابلیت دیگر نیازی به بلند شدن از روی صندلی برای حرکت به قسمت‌های مختلف اتاق نخواهی داشت.

همچنین این مدل صندلی پزشکی معمولا دارای بالشتک‌های نرمی‌است که به خوبی جلوی گرفتگی عضلات را خواهد گرفت و در صورت استفاده‌های طولانی مدت مشکلی وجود نخواهد داشت. صندلی‌های پزشکی که دارای پشتی نیستند می‌توانند برای استفاده‌های کوتاه تر استفاده شوند و در مطب برای معاینه بیماران که زمان زیادی نیاز ندارد بسیار مناسب است.

ویژگی‌های صندلی پزشکی

صندلی‌های پزشکی دارای مزایای زیر هستند:

 • قابلیت تنظیم ارتفاع
 • طراحی آرگونومیک
 • چرخش 360 درجه صندلی
 • چرخ‌های نرم و روان
 • ظاهر ساده و جذاب

صندلی تابوره چه قسمت‌هایی دارد؟

صندلی تابوره دارای اجزایی است که در مدل‌های مختلف ممکن است تفاوت زیادی داشته باشند. این اجزا به صورت کلی شامل قسمت پشتی، نشیمنگاه، پایه‌ها، زیرپایی و دسته‌ها می‌باشد که در هر کدام از این قسمت‌ها ممکن است متریال و طراحی متفاوتی داشته باشند. یکی از قسمت‌های مهمی‌ که هنگام خرید صندلی پزشکی باید به آن دقت کنید، زیر پایی صندلی است. این زیر پایی معمولا به صورت دایره‌ای ساخته شده و به همین دلیل قرار دادن پا روی آن بسیار راحت تر بوده است.

این نوع صندلی‌ها معمولا ارتفاع زیادی دارند و هنگام نشستن روی آن ممکن است پای شما از زمین بلند شود که خستگی را برای شما در پی خواهد داشت. به همین دلیل این زیرپایی‌ها کمی‌ بالاتر از پایه و چرخ صندلی قرار می‌گیرد. اندازه این زیرپایی بسته به طراحی محصول متفاوت بوده و معمولا قطری بین 40 تا 50 سانتی متر دارند. ارتفاع صندلی از دیگر مواردی است که باید به آن دقت کنید.

با توجه به این که صندلی تابوره از انواع مختلفی برخوردار بوده این ارتفاع نیز متفاوت می‌باشد و به همین دلیل قابلیت تنظیم ارتفاع برای این صندلی در نظر گرفته می‌شود. صندلی تابوره بدون توجه به مدلی که دارد، قابلیت تنظیم ارتفاع داشته و توسط اهرم مکانیزم‌های آن به راحتی قادر به اینکار هستید و می‌توانید صندلی را متناسب با نیاز خود و فضایی که در آن هستید تنظیم کنید.

صندلی آزمایشگاهی LA-E

مشاهده مشخصات و خرید صندلی آزمایشگاهی LA-E

نحوه خرید صندلی تابوره

با توجه به قسمت‌های قبلی برای خرید صندلی تابوره باید موارد زیادی در نظر داشته باشید که بتوانید بهترین خرید را داشته باشید. اولین موردی که باید در نظر داشته باشید بررسی فضایی است که قصد استفاده از آن دارید و پس از آن باید دقت کنید که برای چه فعالیتی نیاز به این صندلی دارید. هنگام خرید بهتر است‌اندازه و ابعاد صندلی را در نظر گرفته و سپس قابلیت‌هایی آن را چک کنید. صندلی پزشکی معمولا دارای قابلیت چرخش 360 درجه بوده تا شما دسترسی کاملی به اطراف خود داشته باشید.

همچنین در صورتی که قصد دارید زمان زیادی روی صندلی بنشینید دقت کنید که صندلی حتما دارای پشتی باشد. این مورد برای استفاده در آزمایشگاه‌ها بسیار مناسب مهم بوده و می‌تواند از خستگی و فشار روی کمر شما جلوگیری کند. مورد بعدی کیفیت ساخت صندلی است. حتما برای خرید صندلی پزشکی از شرکت‌های مطمئنی مثل پاوید خریداری کنید.

شرکت پاوید از تولید کننده‌های با سابقه ای است که تاکنون مدل‌های بسیاری را به بازار عرضه کرده و برای این صندلی‌ها 2 سال گارانتی در نظر گرفته تا خریداران بتوانند اطمینان بالایی از خرید خود داشته باشند. برای خرید صندلی تابوره می‌توانید به دسته بندی مربوطه در سایت پاوید مراجعه کنید و سفارش خود را به صورت اینترنتی ثبت کنید و آن را در کوتاه ترین زمان ممکن درب منزل تحویل بگیرید. همچنین شما می‌توانید خرید خود را به صورت حضوری از پاوید انجام دهید و برای این کار می‌توانید از آدرس‌های موجود در سایت استفاده کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *